Huippukesän 2021 lukuihin ei päästy esimerkiksi Jukuparkin vesipuistossa, mutta helteisinä päivinä oli vilskettä siellä kuten Muumimaailmassakin.
Lapsiperheille tarkoitetut matkailukohteet Varsinais-Suomessa ovat keränneet hyvin kävijöitä paikoin koleasta kesäsäästä huolimatta.
Vesipuisto Jukuparkin kävijämäärä väheni 10 000 kävijällä viime kesästä. Kävijöitä oli noin 40 000.
Naantalin Muumimaailmassa päästäneen noin 150 000 kävijään, joka on lähes sama määrä kuin normaalina kesänä. Parhaimpina päivinä asiakkaita on ollut jopa 5 000.
Toimitusjohtaja Tomi Lohikosken mukaan Naantalissa pidettyjen asuntomessujen vaikutusta kävijämääriin on vaikeaa arvioida
– Majoituskapasiteettia on vähemmän käytettävissä meidän asiakkaillemme, mutta imagovaikutus on kauaskantoisempi Naantalille. Asuntomessujen aikaan kävijämäärä ei ole selvästi kasvanut tai laskenut. Lapsiperheet käyvät molemmissa kohteissa, mutta kahtena eri päivänä, pohtii Lohikoski.
Muumimaailmassa näkyy erityisesti ulkomaisten turistien vähäisyys. Tästä syystä Muumimaailma sulkeutuu viikkoa tavanomaista aikaisemmin eli 21. elokuuta.
– Kaikki venäläiset puuttuvat sekä lähes kaikki aasialaiset. Ennen koronaa ulkomaalaisia oli noin 20 prosenttia, tänä kesänä jäädään noin 10 prosenttiin. Kävijöistä ruotsalaisia on 6–7 prosenttia.
Jukuparkissa sade on luonnollisesti huono juttu
Kaksi sateista, viileää heinäkuun viikkoa vaikuttivat selvästi kävijämääriin Turun Jukuparkin vesipuistossa.
Helteisinä päivinä väkeä oli runsaasti. Turisteja muista kaupungeista oli liikkeellä varsinkin heinäkuun lopulla ja elokuussa.
Myös ruotsalaisia ja norjalaisia turisteja oli jonkin verran, kertoo johtaja Hannu Hellman.
Hellmanin mukaan tappiota ei tule ja yritys pääsee nollatulokseen. Uuden kauden valmistelu aloitetaan heti.
Jukupark sulkeutui jo tältä kesältä, sillä koulujen alku vähentää kävijämääriä huomattavasti.
Työntekijöistä monet ovat opiskelijoita ja koululaisia, joten työvoimaakaan ei ole käytettävissä.
Lähde: https://yle.fi/uutiset/3-12572547